EMG Staccato Licensed XC 2011 Hi-Capa GBB Pistol Airsoft ( by ARMY PLUS X T8 )
Couldn't load pickup availability
Extensive Enjoyment
Friendly Support
Global Shipping
- Metal Constructed Slide & Frame
- Fully Licensed by EMG & Staccato 2011 with Licensed Markings
- Optic Ready Slide
- ARMY PLUS Version, With Steel Internal Fire Control Parts
- Polymer Constructed Star-Patterned Grip
- Comp-Ready Outer Barrel With Threaded XC Style Compensator
- Adjustable Trigger
- Fiber Optic High Sights
- 25 Rounds Gas Magazine
Package Included:
- EMG Staccato Licensed XC 2011 Hi-Capa GBB Pistol Airsoft ( by ARMY PLUS X T8 )
- 25 Rounds Gas Magazine
- User Manual
* Optic Sight & Flashlight Are Not Included *
* RMR Adaptor Plate Is Not Included *
| SKU | ARMY-R618 |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | EMG ( Evike Manufacturing Group ) |
| Color | Black |
| Airsoft Category | Pistol Gas Blow Back ( GBBP ) |
| Hop-up | Adjustable |
| Blow Back | Yes |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Shooting Mode | Safety, Semi-Auto |
| Power (Muzzle Velocity) | 340 FPS (0.2g BB, Green Gas) |
| Power Source | Top Gas / Green Gas (HFC22) |
| Magazine Capacity | 25+1 Rounds |
| Length | 215mm |
| Airsoft Note | All GBB / Pistol are tested before ship out. When we test any guns, tiny scratch cannot be avoided. |
- Vendor EMG ( Evike Manufacturing Group )
- SKU ARMY-R618
Disclaimer: Upgrading airsoft guns require necessary skill & technique, manual modification is necessary, consult expertise if needed.
