EMG TTI TR-9 S3 PCC Rifle EBB AEG ( Gunmetal Gray ) ( by ICS Airsoft ) ( Licensed Taran Tactical Innovations TR-9 )
Couldn't load pickup availability
Extensive Enjoyment
Friendly Support
Global Shipping
- EMG Licensed Taran Tactical Innovations TR-9
- EMG Licensed Taran Tactical Innovations Body Lettering
- BCM MOD1 Stock
- R-Style Charging Handle
- Vertical 20 Degree Grip
- SSS.III E-trigger system
- Smart Trigger & Pre-cocking Function
- MASTER MODS Reinforced Full Metal Teeth Piston
- MASTER MODS AL6061 Cylinder Head & Piston Head & Air Nozzle
- MASTER MODS Hop Tensioner Nub
- T-Dean Plug
- EBB System
- Short Stroke Trigger
- Adjustable Height Trigger Pad
- ICS Split Gearbox
- QD Spring Guide Design
- One-piece Metal HOP-UP Chamber
- Spring Tension Release Function
Package Included:
- EMG TTI TR-9 S3 PCC Rifle EBB AEG ( Gunmetal Gray ) ( by ICS Airsoft )
- High-Capacity Magazine ( 240 Rounds ) x 1
| Manufacturer / Brand | EMG ( Evike Manufacturing Group ) |
|---|---|
| Color | Black |
| Airsoft Category | EBB |
| Hop-up | Yes |
| Blow Back | Yes |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Shooting Mode | Semi/Full-Auto, Safety |
| Power (Muzzle Velocity) | 370-390 (with 6mm .20g BB) |
| Power Source | 7.4v / 11.1v Small Stick Type LiPo Recommended |
| Magazine Capacity | 240 Rounds |
| Length | 805mm - 880mm, Adjustable |
| Airsoft Note | All Airsoft are tested before ship out. When we test any guns, tiny scratch cannot be avoided. |
- Type Airsoft
- Vendor EMG ( Evike Manufacturing Group )
- SKU ICS-IMG-470S3-1
Disclaimer: Upgrading airsoft guns require necessary skill & technique, manual modification is necessary, consult expertise if needed.
